Prenos pomocou USB môže uškodiť

Prenosný disk USB nám ukázal ľahšiu cestu, ako medzi sebou šíriť dôležité dáta. U väčšiny prípadov nám táto cesta prenosu skôr pomôže ako uškodí. No zoberme k úvahe ten fakt, že ak takúto cestu prenosu používame neustále a kopírujeme súbory z veľa počítačov, existuje tu to riziko, že prenesieme i infinkovaný súbor,
ktorý do nášho počítača prinesie vírus a ten následne nakazí dôležité súbory v našom operačnom systéme.

usb

Takáto hrozba je reálna. Práve preto, ak máme správny antivírus, tak nás vždy vyzve k tomu, aby sme vložené USB dali skontrolovať. Alebo ho antivírusový softvér skontroluje ihneď, automaticky pri vsunutí. Ruku na srdce- mnohým z nás prídu tieto upozornenia otravné a ak sa dá, ignorujeme ich a žiadnu kontrolu spustiť nechceme.

Aj tak si však myslím, že u väčšiny prípadov táto infikácia nehrozí, ale priznávam, že tá hrozba tu je môže sa prihodiť. Preto netvrdím, že je v poriadku ju podcenovať! Pár minút antivírusovej kontroly nás nezabije, akurát môže ochrániť náš počítač pred pokazením a spomalením.

flashka

Pred týmto rizikom by mali byť v pozore hlavne zamestnanci, ktorí pracujú s počítačmi. Infikovaný súbor sa môže nachádzať v našom počítači i bez nášho vedomia a preto, ak si od kolegov navzájom kopírujeme súbory, môžme nevedomky skopírovať alebo preniesť i malware, trojského koňa, či iné nepríjemné nákazy. Ako hovorím, nemusí ísť o zákerný žart z našej strany, alebo zo strany kolegov. Takáto vec sa môže stať bez nášho vedomia. Ak teda máte prácu, pri ktorej pracujete s počítačom, mali by sme mať aktívny antivírus a kontrolu brať ako samozrejmosť. Ak totiž pokazíme firemný počítač, či stratíme dôležité súbory, ktoré potrebujeme k práci, nie je to vôbec príjemná záležitosť.
Nepríjemnosť je to však i pre človeka, ktorý počítač využíva k bežnej zábave.

ochrana

Riziko tu hrozí takisto. Známy bude mať v počítači hru stiahnutú z netu, pričom pri inštalácii dobrovoľne deaktivoval svoj antivírus. Pri inštalácii hier z netu je to potrebné. Skopíruje nám ju na náš, alebo jeho disk USB. Pri kopírovaní súborov je reálna šanca, že jeden súbor bude infikovaný a dostane sa aj na náš pevný disk v PC. V takom prípade, ak aj my budeme mať deaktivovaný antivírus, hrozba sa šíri v pohode ďalej.