Bazény- nafukovacie a rozpínacie

Rozpínacie bazény sa trochu líšia od nafukovacích, prípadne existuje viacero druhov, ktoré kombinujú oba druhy dohromady. Rozpínacie využívajú tlak vody, aby vyformoval do bokov tvar bazéna, najčastejšie je vrch tvorený nafukovacím límcom.
Podklad
Vyberajte naozaj dobrý podklad. Nie drevenú terasu, ani pokosenú tvrdú trávu. Žiaden nerovný štrk a už vôbec nie poškodený betón a nerovný povrch. Drevená terasa sa s celým bazénom prepadne, alebo narušíte statiku drobnej stavby. Pokosená tvrdá tráva môže zanechať ostré kusy drevnatých stoniek. Všetko ostré a nerovné môže vytvoriť problém.děti v bazénu.jpg
Svah
že staviate mobilný bazén na miesto, ktoré je len naozaj mierne vo svahu a zdá sa vám to v poriadku? Skúste taký bazén naplniť. Pri váhe a tlaku vody, ktorá sa tlačí dole, vám stiahne límec a z okrúhleho tvaru máte ovál. Po týždňoch takejto formácie sa nedivte, ak sa bazén zdeformuje, alebo pre preťaženie jedinej strany praskne a zatopí záhradu. Teda dúfajme, že len záhradu. Podklad premerajte vodováhou, vyrovnajte štrkom, no podložte textíliou, kobercom na to určeným, alebo tvrdou fóliou.
Vystrieť je dôležité
Bazén po položení na miesto je veľmi dôležité správne vystrieť. Pokiaľ to nespravíte pred naplnením, bude to nemožné po naplnení. Vystrieť a narovnať na správne miesto po naplnení je ako pohnúť rušňom bez kolies. Treba si totiž uvedomiť vlastnosť, ktorou je váha. Liter vody je jeden kilogram. Sto litrov je sto kilogramov a tisíc litrov vody je tona. Kým s tonou na kolesách pohnete, nepohnete s ňou v mäkkom materiály, akým je stena prenosného bazéna. Tona vody tvorí váhu, ktorú je nutné si uvedomiť už pri prvej a druhej zásade. Samozrejme, čím väčší bazén, tým viac litrov.nafukovací hračky.jpg
Vzdialenosti
Umiestnenie bazénu chce premyslieť aj vzdialenosť prívodu vody a potom tiež jeho vypustenie. Potrebujete elektrický prívod? Nerobte si problémy navyše. Kam umiestníte filtráciu? Vyhnite sa jej umiestnením práve na miesto, ktoré sa ako jediné hodí ako prístupný chodník k bazénu. Už pri bode tri teda premyslite aj polohu prívodu energie. Nevzďaľujte si bazén príliš od chodníka a čistého priestoru. Umiestniť ho s nutnosťou prechodu cez hlinu, alebo nie príliš zarastený trávnik, je pripraviť sa na zakalený bazén. Medzi vzdialenosti pripočítajme aj nutnosť premyslieť okolie. Rastie egreš, malina, alebo černica, ruže, či iné pichliače v blízkosti? Odstráňte ich a dajte pozor aj na výrastky zo zeme, ktoré môžu prekvapiť o pár týždňov. Ak máte neprajného suseda, vyhnite sa miestam v blízkosti jeho plota. Tiež pozor na drôty a konáre nad bazénom.
Buďte pripravení
Ak už staviate bazén, buďte pripravení už v prvý deň. Zakrývacia plachta je dôležitá. V opačnom prípade sa pripravte na ranné a neskôr celodenné lovenie hmyzu a odpadu z bazéna. Filtrácia všetko nevyrieši. Často ide len o doplnkové riešenie, ktoré si s mnohými hmotnými problémami neporadí. Majte po ruke aj správne čistiace zariadenie a ak sa rozhodnete pre chémiu, tak ju budete potrebovať už čoskoro pri pravidelnom používaní bazéna.